Da bismo razumjeli zašto je neophodno da zaštitni faktor nanosimo na lice 365 dana u godini, i kada smo kod kuće i kada je oblačno prvo ćemo objasniti razliku između UVA i UVB zraka, a zatim ćemo se upoznati s njihovim različitim mehanizmima djelovanja na kožu.
Razlika između UVA i UVB zraka sastoji se u nekoliko ključnih karakteristika:
Valne dužine:
- UVA zrake imaju dulje valne duljine (320-400 nm). One čine većinu UV zraka koje dolaze do Zemlje (oko 95%). UVA zrake prodiru dublje u kožu i dopiru do dermisa, srednjeg sloja kože u kojemu se nalaze kolagen i elastin.
- UVB zrake imaju kraće valne duljine (280-320 nm). One čine manji dio UV zraka koji stižu do Zemlje (oko 5%). UVB zrake ne prodru tako duboko nego djeluju na epidermis, gornji sloj kože.
Utjecaj na kožu:
- UVA zrake doprinose procesu starenja kože (fotostarenju) jer izazivaju razgradnju kolagena i elastina, ključnih proteina za čvrstoću i elastičnost kože. To može dovesti do pojave bora i gubitka elastičnosti.
- UVB zrake su glavni uzročnik opekotina od sunca. One izazivaju direktno oštećenje DNK u stanicama kože i odgovorne su za crvenilo i bol koji se javljaju nakon pretjeranog izlaganja suncu. UVB zrake izazivaju pojavu hiperpigmentacije.
Intenzitet:
- UVA zrake su prisutne tijekom čitavog dana i oblačnog kišnog vremena. Također prolaze kroz staklo!
- Intenzitet UVB zraka varira tijekom dana i godine. Najjači je u periodu od 10 do 17 sati i tijekom ljetnih mjeseci.
Obe vrste zraka uslijed prekomjernog izlaganja suncu i bez adekvatne UV zaštite mogu biti odgovorne za nastanak raka kože.
UVA zrake imaju štetan utjecaj na kolagen u koži na nekoliko načina:
Razgradnja kolagena:
- UVA zrake prodru duboko u kožu i dopiru do dermisa, srednjeg sloja kože. Tamo aktiviraju enzime poznate kao metaloproteinaze matrice (MMP) koji razgrađuju kolagen i elastin, ključne proteine odgovorne za čvrstoću i elastičnost kože. Ovi enzimi su esencijalni za normalno funkcioniranje organizma i sudjeluju u procesima poput razvoja, zarastanja rana, i remodeliranja tkiva tijekom obnavljanja i oporavka. Međutim, kada je nivo ili aktivnost MMP-ova izvan ravnoteže, to može imati negativne efekte na kožu. Na primer, prekomjerna aktivnost MMP-ova, koja se događa uslijed izlaganja sunčevim zracima, doprinosi razgradnji kolagena i elastina, što rezultira pojavom bora i opuštene kože.
Stvaranje slobodnih radikala:
- UVA zrake potiču proizvodnju slobodnih radikala u koži putem procesa poznatog kao fotosenzibilizacija. Fotosenzibilizacija se odnosi na interakciju UV zraka sa staničnim strukturama, uključujući molekule u koži. Kada UVA zrake prodru u kožu, one prenose energiju na molekule, što dovodi do njihove promjene i stvaranja reaktivnih molekula poznatih kao slobodni radikali. Slobodni radikali su nestabilne molekule koje oštećuju stanične strukture, uključujući kolagen. Ovaj proces poznat je kao oksidativni stres. Kada se kolagen ošteti zbog slobodnih radikala, to dodatno pridonosi njegovoj razgradnji i gubitkom elastičnosti kože.
Štetan utjecaj UVB zraka smo objasnili u blog postu posvećenom uklanjanju tamnih mrlja s kože, kliknite na link i doznajte koje opasnosti nam vrebaju od UVB zraka i na koji način njegovati kožu na kojoj su se već pojavila oštećenja u vidu hiperpigmentacija i neujednačenog tena.
Svi ovi procesi doprinose smanjenju nivoa i kvaliteta kolagena u koži, što rezultira preuranjenim starenjem kože, i pojavom bora.
Kako biste zaštitili kolagen i očuvali zdrav i mladenački izgled kože, preporučuje se upotreba zaštitnog faktora 365 dana u godini koji štiti od UVA i UVB zraka.
Također, pravilna i redovna njega kože, uključujući preparate koji potiču sintezu kolagena, može pomoći u očuvanju mladolikog izgleda kože.
Proizvode za zaštitu i regeneraciju kože možete pronaći u Silk skin estetskom centru ili na našem webshopu.
Naručite se na profesionalnu analizu kože u Silk skin estetskom centru te ćemo na osnovu detaljne analize i konsultacija kreirati plan tretmana koji će vašoj koži vratiti elastičnost, sjaj i mladenački izgled, a u tijeku i nakon tretmana ćemo vas upoznati na koji način ćete njegom kod kuće održavati rezultate tretmana i štiti svoju kožu u budućnosti.
Pišite mi u komentarima da li ste znali razliku UVA i UVB zraka?
Da li nanosite SPF svaki dan?
Koji su vam omiljeni SPF-ovi i zašto?
Jedva čekam čuti vaše preporuke!