Kako nastaju hiperpigmentacije na koži?
Melanin (prirodni pigment koji daje boju koži) se proizvodi u posebnim stanicama kože koji se nazivaju melanociti.
Izlaganje suncu stimulira melanocite da proizvode više melanina kako bi zaštitili kožu od oštećenja uzrokovanih UV zračenjem. To rezultira tamnjenjem kože, što je prirodni mehanizam obrane od sunca.
Međutim, prekomjerno izlaganje suncu i nedovoljna SPF zaštita mogu dovesti do neravnoteže u proizvodnji melanina, što rezultira pretjeranom proizvodnjom melanina i pojavom hiperpigmentacija.
Osim izlaganja suncu ima još nekoliko uobičajenih uzroka hiperpigmentacija:
- Hormonalne promjene:hormonske fluktuacije tijekom trudnoće, uzimanje oralnih kontraceptiva ili hormonske terapije mogu potaknuti nastanak melazme ili “trudničke maske”. Ovo stanje uzrokuje tamne mrlje, obično na licu.
- Post-upalne promjene: nakon upalnih stanja kože, poput akni, ogrebotina, opekotina ili dermatitisa, može se pojaviti hiperpigmentacija na mjestu ozljede. To je ponekad nazvano i postinflamatornom hiperpigmentacijom (PIH).
- Starenje: starenjem se često pojavljuju tamnije mrlje na koži, osobito na dijelovima tijela koji su bili češće izloženi suncu tijekom godina.
Kako spriječiti nastanak hiperpigmentacija:
- Korištenje visokog zaštitnog faktora (SPF 50) pomoći će u sprečavanju hiperpigmentacija uzrokovane sunčevim zračenjem.
- Izlaganje suncu treba ograničiti, preporuka dermatologa je ne izlagati se suncu od 10h – 18h.
- Korištenjem seruma i krema koje su bogate aktivnim sastojcima koji reguliraju proizvodnju melanina, ubrzavaju proces obnove stanica i posvjetljuju kožu. Mesoestetic ima liniju proizvoda posebno namijenju posvjetljivanju kože i regulaciji proizvodnje melanina. Više o proizvodima pogledate na našem webshopu.
Kako tretirati već nastale hiperpigmentacije:
- Kemijski piling je postupak uklanjanja odumrlog rožnatog sloja kože primjenom kiselina kao što su: glikolna kiselina, salicilna, mliječna i mandelična kiselina.
- Kemijski piling uklanja oštećene stanice kože, potiče regeneraciju, a novi sloj kože je svjetliji, ujednačeniji i smanjena je vidljivost hiperpigmentacija.
- Poboljšava prodiranja drugih aktivnih sastojaka koji se koriste u kućnoj njezi, a ciljaju hiperpigmentacije.
- Odabir pravog kemijskog pilinga za vašu kožu zahtijeva detaljnju analizu kože na kojoj će se utvrditi:
- Tip kože: masna, suha, normalna, osjetljiva, itd. svaki tip zahtijeva specifičan pristup tretmanu.
- Problem kože: različiti kemijski pilinzi ciljaju različite probleme s kožom, poput akni, hiperpigmentacija, staračkih pjega, ožiljaka ili finih linija.
- Dubina pilinga: pilinzi mogu biti površinski, srednji ili duboki, ovisno o tome koliko duboko prodiru u kožu i koliko intenzivno djeluju. Dubina pilinga ovisi o vašem stanju kože i koliko ste spremni podnijeti vrijeme oporavka.
- Sastojci: različiti kemijski pilinzi koriste različite aktivne sastojke, poput glikolne kiseline, salicilne kiseline, mandelične i drugih. Neki sastojci su pogodniji za određene tipove kože i probleme.
- Vaše zdravlje i medicinska povijest: prije nego što se odlučite za kemijski piling, važno je obavijestiti stručnjaka o svojoj medicinskoj povijesti, alergijama ili bilo kakvim stanjima koja bi mogla utjecati na tretman.
- Postupak i oporavak: različiti kemijski pilinzi zahtijevaju različita vremena oporavka. Važno je razgovarati s profesionalcem o tome koliko vam vremena treba za oporavak i kako se pripremiti za postupak.
- Microneedling je je postupak koji se koristi za tretiranje raznih problema kože, uključujući i hiperpigmentacije. Ovaj postupak se također naziva i kolagen-indukcijskom terapijom jer potiče snažne regenerativne procese kože. Evo kako microneedling može pomoći u uklanjanju hiperpigmentacija:
- Poticanje obnove kože: microneedling stvara kontrolirane mikro-ozljede u koži, što pokreće prirodan proces obnove kože. Nakon tretmana, tijelo počinje proizvoditi novi kolagen i elastin, koji su važni za zdravlje i elastičnost kože. Tijekom tog procesa, stari i oštećeni sloj kože se zamjenjuje novim i svjetlijim slojem.
- Duboko prodiranje aktivnih sastojaka koji targetiraju hiperpigmentacije: tijekom microneedling tretmana, mikroiglice stvaraju perforacije u koži kroz koje se bolje apsorbiraju proizvodi za njegu kože koji se primjenjuju tijekom ili nakon tretmana.
- Uklanjanje oštećenih stanica kože: microneedling može pomoći u uklanjanju oštećenih stanica kože koje sadrže višak pigmenta. Tijekom procesa obnove kože, tamne stanice koje su bile prisutne na površini kože bivaju eliminirane.
VAŽNO:
Microneedling je invazivan postupak i treba ga provoditi isključivo certificirani estetski kozmetolog ili liječnik. To će osigurati prije svega siguran i učinkovit tretman te vam omogućiti prilagodbu postupka vašim individualnim potrebama.
Također je važno naglasiti da i kemijski pilinzi i microneedling mogu biti učinkovit tretman za blage do umjerene hiperpigmentacije. Međutim, u slučaju velikih i dubokih hiperpigmentacija, možda će biti potrebni i drugi tretmani kao što su:
- Cosmelan profesionalan depigmentacijski tretman s intenzivnim korektivnim učinkom ili drugi specijalizirani tretmani koji se provode u dermatološkim ordinacijama.
Zakažite se na profesionalnu analizu kože u estetskom centru Silk skin i preporučit ćemo vam tretmane koji najbolje odgovaraju vašoj koži i ciljevima koje želite postići.
Pišite mi u komentarima da li ste već koristili neki od ovih tretmana?
Da li imate tamnih mrlja na licu, tretirate li ih i kako?
Da li sam sa ovim blog postom odgovorila na sva vaša pitanja o hiperpigmentacijama ili želite da u nekom drugom postu proširimo temu?
Veselim se druženju u komentarima! Pišite!😊