Kožni poremećaj kao što su akne često se smatra nevažnim, no odavno je poznato da akne imaju snažan psihosocijalni učinak na oboljele.
Akne i miteseri najčešće se pojavljuju na licu, vratu, ramenima i leđima. Pojava akni često je povezana s hormonskom neravnotežom, odnosno prekomjernom proizvodnjom androgenih hormona (kod muškaraca). Kod mnogih žena akne se pojavljuju samo tijekom PMS-a zbog hormonalnih promjena u tijelu. Miteseri (komedoni) nastaju kada žlijezde lojnice pretjerano rade i njihovi izlazni kanali postanu blokirani.
Akne se razvijaju djelomično zbog bakterije Propionibacterium acnes. Ova bakterija je prirodno prisutna na koži, posebno u folikulima dlake. Kada se pore na koži začepe mrtvim stanicama kože, sebumom (prirodnim uljem kože) i ostacima nečistoća, stvaraju se idealni uvjeti za razmnožavanje bakterije koja može uzrokovati upalu, oticanje, crvenilo i stvaranje gnoja. S vremenom, upala i začepljenje mogu dovesti do stvaranja različitih vrsta akni, kao što su, upaljene papule, pustule i nekoliko drugih težih oblika akni.
Ožiljci na koži ostaju tek nakon neliječenog velikog upalnog procesa. Upravo iz tog razloga mitesere je potrebno redovito mehanički istiskivati kako bi žlijezde lojnice pravilno funkcionirale i spriječile nastanak akni i ožiljaka. Prilikom cijeđenja važno je u potpunosti ukloniti mitesere jer inače može doći do upalnog procesa. Stoga je potrebno potražiti pomoć stručne kozmetičarke koja će obaviti kozmetičke tretmane čišćenja lica i savjetovati o pravilnoj njezi kože.